5. Interesującym zjawiskiem jest sytuacja, w której dwa psy zdaje się, że świetnie się bawią i nagle dochodzi między nimi do sprzeczki. Często da się takie zjawisko zaobserwować np. na coraz popularniejszych w Polsce ostatnio, psich wybiegach.

Behawioryści nie są zgodni co do przyczyn takiego zachowania. Jednak najprawdopodobniej, podczas szalonej zabawy, dochodzi do niezrozumienia komunikatów wysyłanych mową ciała. Psy z podekscytowania nowymi znajomościami, przestają kontrolować emocje, a co za tym idzie, swoje ciało, które może przypadkowo wyzwać drugiego psa na pojedynek. Co jest bardzo ciekawe, najwięcej na temat poziomu emocji u naszego psa możemy dowiedzieć się obserwując jego towarzysza. Może być nam ciężko zinterpretować szalone gesty psiaka, zadecydować czy to jest jeszcze zabawa, czy już zaczepki, ale jego towarzysz to wie. W takiej sytuacji pies wyciąga się i kładzie, zamyka pysk i napina sylwetkę. Podobnie postąpi w końcu i nasz pies, bowiem przed atakiem na drugiego osobnika zawsze następuje napięcie ciała.

Ważne jest, aby potrafić poradzić sobie w takie sytuacji nie dopuszczając do poważnego starcia między psami. Należy wypracować metody skutecznego odwołania psa, przygotować w zapasie rozpraszacze, które zdekoncentrują psa na tyle, że uda się nam go rozkojarzyć zabawką lub zająć smakołykiem.

Author stasiek
Published
Categories Ciekawostki
Views 3075
youplay