Jakie jeszcze komendy powinien poznać pies, aby być dobrym towarzyszem człowieka?

Warto od samego początku przyzwyczajać psa do komendy przywołania, która może brzmieć np. „do mnie”. Większość czasu, który przewodnik aktywnie spędza z psem, ma miejsce na dworze. A gdy jesteśmy na dworze, byłoby wygodnie i nam i psu, puścić go bez smyczy, tak by mógł swobodnie pobiegać i eksplorować środowisko. Jednak w wielu momentach dobrze jest przywołać psa, aby zadbać o jego bezpieczeństwo: gdy widzimy nadjeżdżające auto,innego psa, który wydaje się agresywny lub rozrzucone jedzenie, które może zawierać trutkę lub zwyczajnie zaszkodzić psu z powodu fermentacji.

Inne ważne komendy to:

  • odsyłanie psa na legowisko (przydatna gdy przewodnik je i nie chce, aby pies domagał się jedzenia przy jego stole, lub gdy przychodzą do domu goście, a przewodnik, chce aby pies opanował swoje emocje związane z tym przybyciem) – np. „na miejsce”,
  • zwalnianie psa z wykonywania jakiejś komendy – np. „ok”,
  • prośba aby pies natychmiast zakończył to, co robi – np. „nie”,
  • informacja dla psa, że coś się zakończyło (trening, wydawanie posiłku) – np. „koniec”,
  • prośba aby pies szedł równo z przewodnikiem (komenda przydaje się na spacerach przy mijaniu innych psów czy ludzi) – np. równaj.

Co zrobić, aby pies był jak najszczęśliwszy, a praca z nim efektywna?

Zrób listę cech, które lubisz w swoim psie – to będą cechy, które należy wzmacniać. Uświadom sobie, które cechy są problemowe, a następnie opracuj plan działania – jak pracować z psem, aby wyciszyć zachowanie niepożądane.

Postaraj się co wieczór, około 15 min., pomasować swojego psa. Jemu pomoże się to zrelaksować, odpręży jego mięśnie, a między wami będzie rosło zaufanie.

Zaufanie można zwiększyć też przez codzienną krótką zabawę i podawanie psu pokarmu z ręki.

W czasie spaceru warto zmieniać kierunki marszu – pies staje się wtedy bardziej skoncentrowany na przewodniku. Musi uważać, żeby go nie zgubić. Dla dodatkowego wzmocnienia koncentracji na przewodniku, możesz się ukryć za murkiem lub drzewem i pozwolić, aby twój pies cię znalazł. Często jest to też dobra zabawa dla psa.

Pies zmęczony, to pies szczęśliwy, dlatego należy zadbać o jego codzienny ruch i wysiłek umysłowy. Urozmaicone spacery (szukanie w trawie/ w liściach/ w śniegu rozsypanego jedzenia, wskakiwanie na powalone drzewa, murki, chodzenie po murkach, czołganie się pod ławką w parku etc.), sztuczki, różne zabawki (nie koniecznie kupowane, ale może robione ręcznie?) – to wszystko urozmaica życie psa i motywuje do skupienia uwagi na przewodniku, ale także męczy, bo rozwija.

Author stasiek
Published
Categories Sztuczki i sporty
Views 2996
youplay