6. Aby porozumieć się z psem, trzeba dokładnie poznać jego naturę, psychikę, wiedzieć jak zakomunikować mu czego od niego chcemy w taki sposób, żeby zrozumiał. Także głos nie jest bez znaczenia. Właściciele psów często uskarżają się na to, że gdy trenują z psami, psy są posłuszne, ale w sytuacji gdy dana komenda jest potrzebna, (nadjeżdżający samochód, zbliżający się inny osobnik) pies nie zwraca na przewodnika uwagi. Warto zastanowić się, jakim głosem zwracamy się do psa , gdy na spokojnie trenujemy w skupieniu, a jakim gdy poczujemy, że pies jest w zagrożeniu i chcemy go szybko odwołać. Niestety, jeśli pies na co dzień słyszy komendę „chodź”, wypowiadaną spokojnym, niskim głosem, to nie zareaguje na nerwowe „chodź, chodź, chodź”, w sytuacji stresowej wypowiadane dużo wyższym głosem. Dla psa to może być zupełnie inna komenda, lub wręcz zachęta do zabawy – powtarzanie wysokich dźwięków przypomina komunikaty wydawane przez szczenięta przy zabawie, a więc podświadomie takie zachowanie przewodnika może psa nawet zniechęcić do posłuszeństwa, a nawet zdopingować do niesforności.

Jak widać, pies jest stworzeniem pełnym zagadek i niespodzianek. Ludzie przywykli do jego towarzystwa, ale tak na prawdę mało o nim wiedzą, a z posiadanej wiedzy rzadko korzystają. Zanim weźmie się psa do domu, warto zastanowić się, czy szukamy przyjaciela, kompana na lata, którego chcemy poznać i o którego chcemy dbać, czy mamy tylko taki kaprys, bo pies się nam podoba, bo jest ładny, malutki, lub wygląda jak ten w filmie Disneya. Pies jest obowiązkiem, dlatego również dawanie go na różne okazje jak urodziny czy święta nie jest dobrym pomysłem. Włączenie psa do rodziny musi być przemyślane, pies powinien charakterem i wiekiem odpowiadać możliwościom domu do którego trafi.

Wiek XX był zwany w Polsce Wiekiem Dziecka. XXI wiek jest zdecydowanie wiekiem środowiska, ochrony przyrody i wszystko wskazuje na to, że będzie też Wiekiem Psa.

Author stasiek
Published
Categories Ciekawostki
Views 2921
youplay