Od teorii pochodzenia psa od wilka, wywodzi się także, obecnie mocno popularyzowana teoria żywienia psów surowym mięsem. Zwolennicy tzw. diety BARF (to skrót od angielskiego Biologically Appropriate Raw Food, tłumaczonego na polski jako Biologiczne Odpowiednie Surowe Jedzenie) tłumaczą, że psy przez miliony lat swojej ewolucji jadły, a co za tym idzie przystosowały się, do jedzenia prawie wyłącznie surowego mięsa. Dlatego też, idąc śladami ich wilczych przodków, należy karmić je wszystkimi częściami ciała zwierząt: surowym mięsem, kośćmi, wnętrznościami (podroby), nie można także zapominać o roślinach.
Wbrew różnym popularnym opiniom, psy jako wilkowate nie mają potrzeby jedzenia węglowodanów. Wytwarzają je sobie same, dzięki odpowiednim enzymom w żołądkach i produkują je z mięsa. Dlatego zapewniając psu w ciągu dnia odpowiednią dawkę energetyczną, na którą składa się mięso i odpowiednia porcja warzyw, dostarczamy mu wszystko czego mu trzeba. Niektórzy polecają suplementowanie diety oraz dodawanie tłuszczy (oleje z ryb, nasion), w diecie może pojawić się surowe jajko. Wszystkie te składniki sprawiają, że pies jest pełen energii, silny, jego kondycja rośnie, a sierść lśni.
Co ważne, dieta BARF jest odpowiednia dla każdej rasy psów.
Mimo, iż psy bardzo się między sobą różnią, to ich potrzeby co do żywienia i układy pokarmowe są do siebie podobne. Dlatego dieta ta nadaje się zarówno dla:
- psów mało aktywnych, jak i dla
- psich sportowców,
- suk w ciąży, a nawet
- seniorów.
Oczywiście, w zależności od aktywności i wieku psa, dietę trzeba odpowiednio zmodyfikować i dobrać. Jednak nie jest to bardzo trudne, powstało wiele książek i artykułów na blogach o tym, jak można taką dietę skomponować.
Podstawowymi zaletami są:
- świadomość tego co pies je,
- czyszczenie zębów psa poprzez gryzienie kości,
- stymulacja nosa i mózgu psa,
- urozmaicone żywienie,
- łatwa przyswajalność posiłku,
- uczucie sytości po posiłku.
Samo zdrowie!